Otázka
Jane sa pýta:
Dňa 26.06.2019 o 21:07

Ahojte, už dlhšie riešim jednu dilemu. Navštevujem osemročné gymnázium a pred nástupom do kvinty (teda prvého ročníka strednej školy) som uvažovala o prestupe do inej triedy. Napriek tomu som tak nespravila, príliš som sa bála. Táto otázka sa mi však opätovne zjavila v hlave po tom, čo ma moji kamaráti z tej triedy kam som chcela prestúpiť začali presviedčať, aby som k nim prestúpila do posledného ročníka. Neviem ale čo spraviť, vo svojej terajšej triede mám kamarátku, ktorú poznám už 7 rokov a cítim vinu vždy keď pomyslím na to, že by som prestúpila. Navyše, bojím sa, že by si niečo spravila, lebo nemá práve najlepšie psychické zdravie. To je aj bohužiaľ jeden z dôvodov prečo ma to ťahá inam – hoci ju mám rada a snažím sa byť neustále po jej boku, mám pocit že jej to nestačí a aj mňa samu to psychicky veľmi vyčerpáva a mení ma to v negatívnu osobu, ktorou nechcem byť. Jediné, čo ma v mojej triede drží je ona, ale občas sa pristihnem pri myšlienke, že aké bude fajn keď obe odídeme na iné vysoké školy a nebudeme spolu pomaly každý deň. Dúfam, že ma nepochopíte zle, naozaj ju mám rada ale už sa cítim jej v prítomnosti bezradne. Zatiaľ čo s tými kamarátmi v druhej triede taký pocit nemám. Ďakujem za vypočutie aj za každú radu

Odpovede
Mia, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 29.06.2019 o 13:13

Ahoj Jane, úplne rozumiem, že táto situácia je pre teba veľmi náročná na riešenie. Ja samozrejmé, že chceš pomôcť svojej kamarátke, no na druhej strane nie je tvojou povinnosťou obetovať svoje šťastie na úkor nej. Na tvojom mieste by som sa o svojom rozhodnutí určite s danou kamarátkou porozprávala, možno ťa dokonca prekvapí, že s tým bude súhlasiť viac, ako by si očakávala. Avšak pri prevládajúcich problémoch jej stále môžeš poradiť napísať nám do chatu na Linku. Napokon je to však tvoje rozhodnutie a mala by si sa v prvom rade rozhodnúť tak, aby si bola šťastná. Držím palce.

Radka, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 29.06.2019 o 12:12

Ahoj Jane, chápem, že sa nenachádzaš v jednoduchej situácii. Myslím, že najlepšie by bolo, keby si sa so svojou kamáratkou porozprávala o tom, čo ťa trápi. Je skvelé, že jej chceš pomôcť a vidno, že ti na nej záleží. Niekedy v živote musíš myslieť aj na seba. Ak naozaj chceš prestúpiť na posledný rok na inú školu, určite to neznamená, že prestanete byť kamarátkami a že jej nemôžeš pomôcť. Držím prsty.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 14:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk