Otázka
Neznámy človek sa pýta:
Dňa 23.12.2023 o 23:52

Ahojte chcem sa poradit.Mam vo svojom okoli dievca.Je to moja kamaratka.Ma 16rokov.Ma take predstavy a myslienky je niekto iny.Ide o nejaku filmovu postavu proste vymysleny zivot.Rodicov ma tiez zo serialov z filmov.A tak si zije hovori si ,ze je napriklad na inej skole zije v zahranici.Tato poszava je podla jej slov chalan v jej veku robi to iste co ona len je vlastne niekto iny.A rozorava sa sama so sebou.Teda on hovori akoby s nejakymi jeho kamaratmi alebo rodicmi.Proste sedi alebo v posteli a hovori si za neho co robi kam ide.Akoby zila v jeho svete.Ale casto hovori aj za tie postavy z jeho zivota.Niektorych ludi ma vzatych aj z realneho sveta.Napriklad ucitelku ,ktoru ma velmi rada.Alebo tak.Najprv mi to rozpravala ako pribehy alebo nieco co sa jej snivalo ale v poslednej dobe je ti akoby zila ozaj dva zivoty. Chcem sa opytat je to nejaka diagnoza alebo co to moze byt? Ona je dost introvert a viem co mi hovorili aj jej rodicia surodenci ze v poslednej dobe je akoby bez duse.Bez nejakej chuti di zivota.Z jej vyjadreni by som bohuzial povedala ,ze mozno aj slabsia depresia. Tusite co by to mohlo byt?

Odpovede
Laco, rovesnícky poradca odpovedá:
Dňa 25.12.2023 o 11:38

Ahoj, ďakujeme že si napísal do rovesníckej poradne. Je milé, že chceš pomôcť blízkemu v núdzi, no určite by sme nemali udávať nijakú diagnózu, keďže na to nemáme kvalifikáciu. Takéto správanie môže byť spojené s únikom z reality, napätím, depresiou či s fantáziou alebo introverziou. Čo neodporúčam, je vyvracať jej predstavy. Nemusí to dopadnúť práve najlepšie. Môžeš s kamarátkou komunikovať aj naďalej a sledovať ako bude rozprávať a či jej príbehy budú čím ďalej, tým nereálnejšie. Je dôležité si uvedomiť, že diagnóza by mala byť vykonaná kvalifikovaným odborníkom, najlepšie psychiatrom alebo psychológom, ktorý môže vyhodnotiť konkrétne príznaky a skúsenosti na základe osobných stretnutí. V každom prípade, ak sa obávaš o jej zdravie, je dôležité zdieľať svoje obavy s dospelými, ktorí môžu v danej situácii veľmi a užitočne pomôcť. Zdôver sa s týmto svojim rodičom alebo ak máš možnosť, môžeš to povedať rodičom kamarátky. Prajem veľa sily pri riešení tejto situácie.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk