Otázka
nina sa pýta:
Dňa 20.03.2024 o 18:27

Ahojte, už od malička som veľmi ľahko nahnevaná osoba. Keď sa mi niečo pokazí cítim sa strašne zúrivo a nahnevano a často sa správam zle voči mojim najbližším keď som v takomto stave. Napríklad minule sa mi pokazil telefón a bola som dosť hnusná k mojim rodičom. Neviem prečo som taká, už ako malá som raz doma rozbila okno pretože sa mi nepáčil obrázok ktorý som nakreslila. Rada by som svoj hnev regulovala, ale keď sa vyskytnem v situácii kedy ma môj hnev ovládne, všetko navôkol mňa akoby prestalo existovať. Nechcem byť navždy takáto a nechcem aby to ovplyvňovalo moje vzťahy. Neviem čo mám robiť, nemám sa na koho s týmto obrátiť.

Odpovede
Emily, rovesnícky poradca odpovedá:
Dňa 28.03.2024 o 13:13

Ahoj Nika, ďakujeme, že si nám napísala a zdôverila si sa nám. Verím, že to pre teba musí byť ťažké. Určite by si sa nad tým nemala trápiť sama a skús sa zdôveriť niekomu dospelému, spomínanej pani asistentke, nejakej pani učiteľke, školskej psychologičke, výchovnej poradkyni alebo rodičom – niekomu, komu dôveruješ. Prejavy správania tvojich spolužiakov sa už podobajú šikanovaniu. Ak máš takýto zlý kolektív, možno je na mieste aj zmena školy. Na tom, že ti niekedy pomáha pani asistentka nie je nič zlé a určite by si sa za to nemala hanbiť a nikto nemá právo sa ti za to posmievať. Verím, že sa ti podarí vyriešiť túto situáciu!

Nika odpovedá:
Dňa 27.03.2024 o 19:03

Mohol by mi niekto pomôcť cítim sa v škole zle . Smejú sa mi keď dakedy sedí pri mne asistentka. Že mi niekde pomáha keď nestíham písať alebo keď niečomu nerozumiem. Smejú sa mi tak že si ma ani cez prestávky sa so mnou nerozprávajú nikde som sama cez prestávky a v škole sama som .

Anonym odpovedá:
Dňa 26.03.2024 o 14:32

Ahoj Nina, je veľmi dobré, že si svoj problém uvedomuješ, to je prvým krokom k jeho riešeniu. Mrzí ma tvoja situácia. Hnev je normálna a zdravá emócia, ktorá nám niečo hovorí a je dôležité sa dopátrať k tomu, čo sa nám hnev snaží povedať. Neviem, do akej miery vieš po anglicky, ale myslim si, že tento článok by mohol byť pre teba užitočný: https://www.recoveryfromaddictiononline.com/…to-tell-you/

Držím ti palce.

Baška, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 20.03.2024 o 20:04

Ahoj Nina, som rada že si sa nám zdôverila. Je dobré keď si uvedomuješ, že sa veľmi ľahko nahneváš. No potláčať hnev nie je správna cesta, pretože môžeš nad ním stratiť kontrolu a môžeš vybuchnúť aj na ľudí na ktorých ti záleží. Taktiež potláčaný hnev môže poškodiť tvoje zdravie. Preto by som ti odporúčala vyskúšať rôzne techniky na zvládanie stresu. Napríklad sa niekedy treba len na chvíľu zastaviť, zhlboka sa nadýchnuť a sústrediť sa len na svoje dýchanie a popritom počítať do 10. Mohlo by to môcť k uvoľneniu a k zbaveniu sa napätia. Ak by to nezaberalo, tak si kľudne môžeš skúsiť zobrať papier a vypísať svoje pocity a porozmýšľať nad tým, čo ten hnev vyvolalo a ako by sa to dalo riešiť inak. Vždy keď sa dostaneš do situácie, keď ťa niečo nahnevá, tak sa len zastav a porozmýšľaj nad tým, že či sa to náhodou nedá riešiť inak ako hnevom. Pravidelným skúšaním techník na zvládanie hnevu, ktoré si vieš nájsť hocikde sa to vieš naučiť ovládať. Pri skúšaní iných techník buď trpezlivá, pretože každá ti nemusí vyhovovať. Ale ak by si bola v situácii, kedy už nevieš ako ďalej, môžeš sa pokojne obrátiť na našich odborníkov prostredníctvom telefónu :0907401749, emailu: odkazy@linkadeti.sk skypu: linkadeti alebo chatu na stránke. Držím ti palce a verím, že túto situáciu zvládneš.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk