Otázka
Emi sa pýta:
Dňa 27.03.2025 o 16:15

Ahojte, teraz mávame v škole také stretnutia kde sa učíme o PPP. Stredu nám hovorili o rôznych príznakov že niekto má PPP a ja som si uvedomila že to dosť vystihuje moju naj kamošku. Po stretnutí mi prišlo že je nejaká smutná, tak som sa jej spýtala, čo sa deje. Povedala mi, že si myslí, že má PPP, pretože ju väčšina príznakov vystihuje. Je však niekoľko dôvodov, prečo nie je také ľahké to riešiť.

  1. Nechce to nikomu povedať pretože (jej slová) ‚je to len ďalšia moja slabosť a nikto by mi aj tak neveril, pretože už mám aj komplikácie s mojimi alergiami‘
  2. Má teraz problém s dôverou ľuďom a vôbec neverí žiadnemu dospelému, ani rodičom, ani školskej psychologičke (ktorá naposledy keď za ňou bola sľúbila, že nikomu nič nepovie a potom to vedeli rodičia aj triedna). Jediný dospelý, komu verí, je naša triedna, no ako vraví: ‚Ona už aj tak musí riešiť dosť problémov a nechcem ju zaťažovať‘ (v tom ju chápem, pretože naša triedna naozaj okrem osobných vecí rieši aj problémy spolužiakov.)

Prosím, poraďte mi, čo robiť. Viem, že by som to asi nemala riešiť kedže je to jej problém, no chcem jej pomôcť.

Odpovede
Laura, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 28.03.2025 o 14:08

Ahoj Emi, Som rada, že si sa rozhodla nám napísať do Rovesníckej poradne. Je skvelé, že sa zaujímaš o svoju kamarátku a chceš jej pomôcť. To, čo opisuješ, môže byť pre ňu veľmi ťažké, a je pochopiteľné, že sa s tým nevie len tak vysporiadať. Dôležité je, že už teraz má pri sebe teba, niekoho, kto jej chce pomôcť a komu na nej záleží. V prvom rade je dôležité, aby vedela, že nie je na to sama. Niekedy stačí len byť pri nej, počúvať ju a dať jej najavo, že jej rozumieš a že si pri nej, keď bude potrebovať. Je pochopiteľné, že sa bojí a je to úplne vporiadku, ale mala by vedieť, že jej pocity a problémy sú dôležité. Možno sa cíti, že jej starosti nie sú také vážne ako ostatných, ale pravda je, že každý má právo na pomoc. Ak má zdravotné ťažkosti, určite ich rieši, a rovnako dôležité je riešiť aj psychické zdravie. Skús jej to pripomenúť a dať jej pocit, že na tom záleží. Ak by si mala pocit, že situácia sa zhoršuje alebo si nevieš rady, neboj sa obrátiť na niekoho, komu dôveruješ ty, napríklad učiteľa, rodiča alebo odborníka na Linke detskej dôvery. Pokojne jej môžeš doporučiť aj stránku: https://chutzit.sk/ , ktorá sa zameriava práve na PPP. Pomôcť kamarátovi je úžasné, ale nemala by si na to byť sama. Držím ti palce.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk